Türkiye Saman Balya ev Haritası

https://samanbalya.wordpress.com/in-turkey/straw-bale-in-turkey/

Screen Shot 2016-01-15 at 7.12.43 PM

Türkiye’de yapılmış olan ya da yapımı devam eden saman balyası evlerin bir haritasını bu adreste bulabilirsiniz. Ayrıca saman balya ev yapımı ile ilgili yazılar da paylaşılıyor. Haritanın amacı bir ağ oluşturmak, iletişimi ve dayanışmayı güçlendirmek. İleride farklı tekniklerle yapılmış evleri de haritaya eklemek düşünülüyor ama ilk aşamada saman balyası evler odağa alınmış.

Saman balyası tekniği ile ev yapımının tarihi 19. yüzyıl sonuna uzanıyor. Son 25 yıldır üzerinde birçok araştırma yapılan ve yapım teknikleri giderek geliştirilen saman balya evler, iyi sıvandığı takdirde zorlu iklim koşullarında gösterdiği performans ve depreme dayanıklılığı ile ilgi çekiyor.

Reklamlar
1 comment
 1. Merhabalar,
  Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde saman balyası yapım tekniği ve toprak sıvalar üzerine yürüttüğüm Doktora Çalışmalarım için, Türkiye’deki mevcut saman balyası evler ve konforları ile ilgili bilgi toplamaya çalışıyorum.
  Bu amaçla; Profesör Dr. Soofia Özkan ile birlikte, saman balyası yapılarda YAŞAYAN veya YAŞAMIŞ OLAN kişilerin cevaplaması için ve çalışmalarımıza çok faydası olacak bir anket hazırladık.
  Eğer yalnızca yapının inşa sürecinde bulunduysanız, e-postamızı bu evlerde yaşayan tanıdığınız kişilere göndererek ve anketteki yapım aşaması ile ilgili hazırlanan birkaç soruya cevap vererek katkıda bulunabilirsiniz.
  Hazırlanan anketin tamamını yanıtlamak yalnızca 30 dakikanızı alacak ve saman-evler ile ilgili olumlu unsurların ve problem olarak görülen şeylerin tespit edilmesi sonucu, Türkiye’deki saman balyası yapıların gelişmesine katkıda bulunacaksınız.
  Çalışma sonunda anket sonuçları blogumda yayınlanacak ( http://samanbalya.wordpress.com ) ve aynı zamanda Türkiye’deki saman balyası yapılar ve konforları üzerine bir veri tabanı oluşturulmuş olacak.
  Katkınız için şimdiden çok teşekkürler!
  Matthieu (Matei) Pedergnana

  Anket Linki:
  [googleapps domain="docs" dir="forms/d/1afjuspp0u6sQs3VA5CSu1ojRZumlBB4rLNRS7TvQLQc/viewform" query="embedded=true" width="760" height="500" /]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: